İlitam – İlahiyat Lisans Tamamlama

İlitam Akademi
Ekim 22, 2018
ilitam-akademi

İlahiyat Lisans tamamlama kısaca ilitam önlisans mezunlarının öğrenimlerini 4 yıllık üniversite mezuniyeti seviyesine çıkarmak için uygulanan bir fırsattır.

Lisans tamamlama hakkına sahip olabilmek için öncelikle 2 yıllık bir önlisans bölümü mezuniyeti gereklidir. İki yıllık herhangi bir bölümden mezun olan öğrenci 4 yıllık üniversite mezuniyeti hakkına sahip olabilmek için DGS sınavı ile öğrenimini 4 yıllığa tamamlayabilir.

Lisans tamamlama bizler için çok önemli bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirebilmek adına ilahiyat önlisans mezunları olarak çok çaba sarf etmekteyiz.

İlahiyat lisans tamamlama için yapılması gerekenler

Lisans tamamlama ile alakalı olarak bizleri ilgilendiren ilahiyat bölümüdür. İlahiyat bölümünü 2 yıllık olarak bitiren bir öğrenci DGS sınavı ile bu öğrenimini 4 yıllığa tamamlayabilir. 4 yıllığa tamamlayabilmek için önünde İki seçenek bulunmaktadır.

  • Örgün eğitim

İki yıllık ilahiyat önlisans bölümünü 4 yıllığa tamamlamak isteyen bir öğrenci örgün eğitim almak istiyor ise ilahiyat bölümü ne maalesef ilk yıldan başlayarak 4 yıl okumak zorundadır. Yani 2 yıl okunan ilahiyat önlisans bölümü DGS ile 4 yıllığa geçiş sağlandığı durumda tekrar bir sınıftan ve hatta hazırlık sınıfından başlamak zorundadır.

  • Uzaktan eğitim

İki yıllık ilahiyat önlisans mezunlarının öğrenimlerini 4 yıllığa tamamlayabilmek için önlerindeki bir diğer seçenek ise uzaktan eğitimdir. Bunun bir diğer adı ise İlitam’dir yani ilahiyat lisans tamamlama. İlahiyatİlahiyat lisans tamamlama öğrenimini veren 11 üniversite bulunmaktadır. Bunlara DGS sınavı ile geçiş sağlanmaktadır. İki yıllık ilahiyat önlisans mezunu olan bir öğrenci DGS Sınavına başvurarak öğrenimini 4 yıllığa tamamlamak için lahiyat lisans tamamlama yani İlitam okuyabilir.

İlitam dersleri, ilitam veren üniversiteler

Kimler İlitam Okuyabilir

İlahiyat lisans tamamlama, İki yıllık ilahiyat önlisans mezunu olan öğrenciler için öğrenimlerini 4 yıllık lisans mezunu olmak için bir fırsattır. Bu fırsatı İki yıllık ilahiyat önlisans mezunu olan her öğrencinin değerlendirmesi gerekir. İki yıllık ilahiyat önlisans mezunu olan öğrenciler belirli koşullar ile öğrenimlerini 4 yıllık lisansa tamamlayabilirler.

İlahiyat lisans tamamlama yani kısaca İlitam ilahiyat öğrencilerinin en çok rağbet gösterdiği alanlardan biridir. Pekala ilahiyat lisans tamamlama fırsatını değerlendirebilmek için belirli aşamalardan geçmek gerekmektedir.

İlitam öğrencisi olmak isteyenlerin ilk önce iki yıllık ilahiyatilahiyat önlisans mezunu olmaları şartı vardır, İki yıllık ilahiyat önlisans mezunları daha sonra DGS sınavı ile öğrenimlerini 4 yıllık lisansa tamamlama hakkına sahip olurlar.

İlahiyat lisans tamamlama ülkemizde var olan tüm üniversitelerde mevcut değildir. Sadece şimdilik 11 üniversite bu eğitimi vermektedir.

İlitam veren üniversiteler

İlitam programı olan üniversiteler  11 tanedir. Bunlar aşağıdaki listede verilmiştir.

İlahiyat önlisans mezunu olan öğrenciler bu 11 üniversiteden herhangi birini DGS Sınavına girerek aldıkları puana göre tercih edebilirler.

İlitam puanları

DGS sınavı ile ilitama geçiş sağlamak isteyen öğrencilerin kaç puan almaları gerektiği her yıl değişmektedir. DGS sınavından alınan puan ile İlitam üniversitelerinden herhangi birine geçiş yapılabilir. Peki ara DGS sınavından kaç puan almanız gerekmektedir.

Aşağıdaki tabloda DGS 2018 puanları yer almaktadır. Bu puanlara bakarak, DGS 2019 da yaklaşık olarak kaç puan almanız gerektiğini görebilirsiniz.

İnönü Üniversitesi 258
Fırat Üniversitesi 258
Cumhuriyet Üniversitesi 259
Dicle Üniversitesi 259
Dokuz Eylül Üniversitesi 260
Atatürk Üniversitesi261
19 Mayıs Üniversitesi  262
Sakarya Üniversitesi 262
İstanbul Üniversitesi 270
Ankara Üniversitesi 270

Yukarıda yer alan listede de gördüğünüz gibi herhangi bir ilitama kayıt yaptırabilmek için en az 258 puan almanız gerekmektedir. Almanız gereken bu puan sözel puanıdir, yani DGS sınavına girip sadece Türkçe ve sözel diğer alanlar ile alakalı soruları çözdüğünüz durumda yaklaşık bu puanları almış olursunuz. Sözel Bilginiz yeterince varsa DGS  sınavı ile ilitama hak kazanabilmek için yeterince soru çözebilirsiniz.

İlitam dersleri nelerdir

İlitam eğitimi veren 11 üniversitede de yaklaşık olarak aynı dersler verilmektedir. Hatta çoğu zaman bu derslerin içerikleri bile aynıdır. Genel olarak ilahiyat önlisans da gördüğünüz derslerin bir sonraki aşaması olarak daha detaylı bir şekilde anlatılan bir ders tablosu karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde önlisansta olduğu gibi ilitam da da 4 dönem mevcuttur. Bu dersleri ilahiyat önlisans okuyan bir öğrenci yabancı değildir.

1.SINIF DERSLERİ

1.DÖNEM2.DÖNEM
Osmanlı Türkçesi İslam Tarihi 1
Arapça 1 Arapça 2
Kuranı Kerim Kuranı Kerim 2
Fıkıh usulü Felsefe tarihi
Mantık İslam Hukuku 1
Sistematik kelam İslam Ahlak felsefesi

2. SINIF DERSLERİ

1. DÖNEM2.DÖNEM
İslam felsefesi Tasavvuf
Tefsir metinleri 1 Tefsir metinleri 2
Hadis metinleri 1 Hadis metinleri 2
İslam Hukuku 2 Din felsefesi
İslam Tarihi 2 Dinler tarihi
Kuranı Kerim 3 Kuranı Kerim 4

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DGS SINAVI
5 TEMMUZ 2020
SİZİN İÇİN
Anketler

Hangi İlitam'da Okuyorsunuz ?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...