Hangi İlitam’ı Tercih Etmeliyim ? İşte Tüm İlitamların Artıları ve Eksileri

İlitam Akademi
Eylül 18, 2017
ilitam tercih

Hangi ilitam tercih etmeliyim ? İlitam dersleri nerlerdir ? Hangi ilitam daha kolay ? gibi aklınıza takılan soruların cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Uzun bir aranında sonunda merakla beklenen DGS sınavı sonuçları açıklandı. İlahiyat Önlisans mezunlarınında girdiği sınav sonuçlarını biraz geç ÖSYM geçtiğimiz günlerde açıkladı. İlahiyat Önlisans mezunları için DGS sınavı bir hayli önem arz etmektedir. 2 yıllık diplomalarını 4 yıllık ile taçlandırıp , öğrenimlerini yükseltmek isteyen öğrenciler bu sınavın sonucu heyecan ile beklerken, bir yandan da Üniversitelerin İlitam ( İlahiyat Lisans Tamamlama ) bölümlerini araştırmaya başlamışlardı.

Bu araştırma tercih süreci içerisinde devam edecek ve gördüğümüz kadarı ile kararsız olan öğrencilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İlitam ile 4 yıllık mezunu olmak isteyen öğrencilere, tercih işlemlerini yaparken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken birkaç hususu hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle araştırma yaparken güvenilir yerlerden yapmanızı ve mümkünse tercih etmek istediğiniz İlitam’ın bir öğrencisi ile birebir görüşmenizi tavsiye ediyoruz. İlitam Akademi olarak sizlere burada elbette İlitam’lar hakkında ihtiyaç duyduğunuz bilgileri vereceğiz. Ancak Üniversitenin kendi öğrencisi ile görüşmek daha faydalı olacaktır.

Gelelim tercih yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna. Öncelikle DGS puanınızı dikkate alarak bir sıralama yapınız. DGS tercihi sonuncu İlitam bölümü gelme ihtimali olan üniversiteleri sıralayınız. Bunu belirleyebilmeniz için 2016 İlitam Taban  puanlarını sizinle paylaşacağız. Tercih sıralaması yaparken önceliğiniz puan durumu değil, İlitam’a en son yerleşen kişinin sıralamasını dikkate almak daha mantıklı olacaktır.

2018 2019 İlahiyat (İlitam) Bölümü Taban Puanları ve Kontenjanları;

ÜNİVERSİTEGenel Kontj.Yerleşen
ANKARA İLİTAM400400
ERZURUM (ATATÜRK) İLİTAM500500
SİVAS (CUMHURİYET) İLİTAM300300
DİYARBAKIR(DİCLE) İLİTAM350 350
İZMİR (9EYLÜL) İLİTAM 450 450
ELAZIĞ (FIRAT) İLİTAM 300 300
MALATYA (İNÖNÜ) İLİTAM 450 450
İSTANBUL İLİTAM 450 450
KOCAELİ İLİTAM 200 200
SAMSUN ( 19 MAYIS ) İLİTAM 300 300
SAKARYA İLİTAM 250 250

2018 ösym taban ve tavan puanları tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kendinize şu soruları sorunuz;

  • İlitam bölümü olan Üniversitenin yakın olması sizin için ne kadar önemli ? İstanbul’dan Malatya’ya Erzurum’a veya Diyarbakır’a senede 2 kere gitme ihtimaliniz nedir ?
  • Şuan meşgul olduğunuz işin imakanları nasıl ? Sınav zamanı 2 ,3 veya 4, gün izin alma ihtimaliniz nedir ?
  • Bazı Üniversiteler sınavlarını hafta sonu yaparken, bazılarının sınavları hafta içine sarkabiliyor, bu durumun üstesinden gelebilirmisiniz ?
  •  

Kendinize şu soruları sormayınız, ve bu yönde tercihleriniz olmasın;

  • En kolay İlitam hangisi ? İlitam, ilim tahsil etme, bilgi ve birikim sahibi olma yolunda atılan başlıca adımlardan bir tanesi olabilir. Siz değerli öğrencilerimiz de bu yolda emek ve zaman harcayarak bu ilimleri tahsil etme yolunda ilerlemelisiniz. İnanın 4 yıllık diplomaya sahip olma arzusu kimseyi bir yerlere getirmemiştir ve getirmeyecektir. Ancak imkanlarınız ve zamanınız kısıtlı olması dolayısı ile böyle bir arayışta olmalısınız. Malumunuz İlitam okuyanların bir çoğu evli ve çocuk sahibi kişiler.
  • Kur’an-ı Kerim dersi kolay mı ? Kıymetli kardeşlerim, eğer ilitam ( İlahiyat Lisans Tamamlama ) mezunu olmak istiyorsak elbetteki Kur’an-ı Kerim okuyuşumuz belirli bir seviyede olamalı. Sizlere önerim hangi Üniversitenin dersi kolay araştırmas yapmak yerine, kendimizin daha donanımlı ve verimli bir İlahiyat mezunu olması için hangi yollara başvurmalıyım sorusu olmalı.

İlitam kayıt işlemlerini gerçekleştirmek için sitemizde yer alan konuyu okumanızı öneririz. Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır ?


Sizlerin de tercih yaparken dikkate aldığınız nedenler varsa, bunları yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DGS SINAVI
5 TEMMUZ 2020
SİZİN İÇİN
Anketler

Hangi İlitam'da Okuyorsunuz ?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...